שיפוץ דירה – היכן מתחילים?

באם גמרתם אומר לשפץ את הבית, אל תחששו עם מעט בלבול שורה בלבכם – זהו מצב טבעי ונפוץ אצל רבים המעוניינים להביא חידוש ורענון בין ארבע אמותיהם. בעוד שמאמר זה לא יהפוך אתכם למומחים בשיפוץ, הרי שהוא עשוי ללמדכם מעט מושגי בסיס ולעשות לכם מעט סדר בהבנת התהליך הכללי.

בחירת בעל המקצוע המתאים

ישנן סיבות שונות לביצוע שיפוץ דירה. ייתכן שבחרתם לשפץ לטובת העלאה של ערך הנכס, בין אם במכירה ובין אם בהשכרה. ייתכן שבחרתם לשפץ בשל התרחבות מתוכננת עתידית של התא המשפחתי, או אולי לטובת שיפור איכות החיים – שהיא סיבה מעולה בפני עצמה. ישנם שיפוצים המבוצעים טרם כניסה לבית חדש, או לטובת שיקום תשתיות של בית ישן, הסובל מבלאי כבר זמן מה וזהו מצב הדורש שיפוץ מיידי. סוגי שיפוץ שונים נבדלים האחד מהשני.

כל סוג שיפוץ מכתיב אסטרטגיה שונה מעט; בכל אופן, תכנון מוקדם של עבודת שיפוץ דירה, או כל עבודה אחרת, מורכבת או פשוטה, הוא מרכיב קריטי לפרויקט מוצלח. כדאי לדעת למה נכנסים, לא לוותר על ייעוץ מקצועי, עבודה מסודרת ולצפות את הבלתי צפוי.

סוגים שונים, ברמות שונות של תכנון, מתייחסים אחרת לביצוע. אתם, כלקוחות, יכולים לנהל בעצמכם את העבודה כולה, כולל איתור בעלי מקצוע נדרשים, ביצוע הזמנות ופיקוח על עבודת השיפוץ. זוהי הדרך הזולה, אך גם המתישה ביותר.

כל אחד מסוגי השיפוץ מכתיב אסטרטגיה קצת שונה – אבל תמיד, תכנון מוקדם של עבודת שיפוצים, פשוטה או מורכבת, חלקית או כללית, הוא מרכיב חיוני בהצלחת הפרויקט. עליכם לדעת למה אתם נכנסים, להתייעץ, לעבוד מסודרת ולהתכונן להפתעות. כך או אחרת, רצוי לעבוד עם אדריכל שידע לתפוס אתכם בזמן נפילה אפשרית – ונפילה כזו אפשרית בהחלט.

חלופה נוספת תהיה – לתכנן את השיפוץ, אך להעביר את הניהול והביצוע לחברת שיפוצים חיצונית; מדובר בדרך יקרה יותר, אולם עדיפה בהרבה לבריאותכם הנפשית. מובן שרצוי שתפגינו נוכחות גם כאן ותהיו מעורבים ברמה מסוימת בפרויקט שלכם.

רמות שיפוצים

דוגמא לרמה כזו: שיפוץ קוסמטי, כדוגמת אריחי קרמיקה, החלפת ארונות נקודתית, צבע וכו'. באם התקציב שלכם מוגבל, רצוי לבחור אפשרות זו, שהיא הזולה ביותר. באם הידיים שלכם "טובות" בעבודות כאלו, ויש ברשותכם את הזמן להשקיע במיקוח וחיפושים, ישנו סיכוי לבצע שיפוץ כזה בעלות שאינה גבוהה מכמה אלפי שקלים – לא כולל שעות עבודה. התייחסו בכובד ראש לכל האופציות הקיימות כדי להגיע להחלטה הטובה ביותר.