קבלן שיפוצים – מה צריך לדעת

מדי מספר שנים, אנו חפצים בשיפוץ הבית, המשרד, או המבנה התעשייתי. שיפוצים הם עסק המצריך תשומת לב מיוחדת, אולם התוצאה הסופית עשויה להיות שווה כל רגע שהושקע בשיפוץ. לצורך העניין, רצוי לבחור קבלן שיפוצים מיומן ומנוסה, שמאחורי רזומה משמעותי של פרויקטים דומים. אתם רוצים לעבוד עם מישהו שיבצע עבורכם עבודת שיפוץ משובחת, שתוצאותיה ילוו אתכם משך שנים רבות אחר-כך. רצוי לבדוק מראש את לוח הזמנים של הקבלן המדובר, בכדי להבטיח עבודה מהירה שתסתיים מה שיותר מוקדם.

שיפוץ המבוצע בידי אדם לא מוסמך עשוי להיות סכנה ולהוביל לנזקים גופניים וכספיים משמעותיים – חשוב לפיכך להיות מודעים לעניין זה.

קבלן שיפוצים הינו מקצוע המחייב ידע מקצועי ומומחיות מעמיקה, כשם שלא תבקשו לקבל טיפול אצל רופא ללא תואר דוקטורט וכל ההסמכות הנדרשות ממשרד החינוך – כזה שלא הוסמך והתמחה כראוי, באותה מידה אין לסמוך על- קבלן שיפוצים בלתי מקצועי שיטפל ברכוש היקר שלכם.

כשם שרופא מתחזה יכול לפגוע בבריאותכם תוך סיכון חייכם, כך יכול גם קבלן לא מקצועי לגרום נזק משמעותי ולסכן חיים. מסיבות אלו, מנהל משרד הבינוי והשיכון "פנקס קבלנים" וממליץ למעוניינים לשכור שירותיו של קבלן לעיין באותו פנקס ולוודא ששמו של אותו קבלן שיפוצים עמו נוצר קשר מופיע בפנקס, טרם יצירת קשר עמו.

רשם הקבלנים במשרד הבינוי

  • תפקיד רשם הקבלנים הינו:
  • להעניק רישיון לקבלנים
  • לרשום קבלנים / לבטל רישום קבלנים בפנקס
  • לחקור תלונות נגד קבלנים, תוך נקיטת הליכים משמעתיים
  • להעניק לקבלנים סיווג מקצועי הניתן לשינוי
  • לאסוף מידע חיוני אודות קבלנים שאינם רשומים הפועלים בשטח, תוך הגשת תלונות נגדם

סוגים של קבלנים

קל להתבלבל בין קבלן שיפוצים לקבלן בנייה, אולם קיים הבדל: בעוד קבלן הבנייה בונה בניית או בית חדש, הרי שקבלן שיפוצים עוסק בשיפוצים ותיקונים של מבנים קיימים.
קבלנות שיפוצים הינה ענף משני בתחום רחב של קבלני בניין. קבלן שיפוצים עובר קורס בו ילמד מגוון של נושאים, החל מתורות בנייה שונות, דרך קריאת תוכניות, וכלה בשיווק וניהול עסקי. בסיום הקורס, התלמיד עובר בחינות משרד התמ"ת ולאחר שצלח אותן בהצלחה, עומדת בפניו הזכות להירשם בפנקס הקבלנים.

תחום השיפוצים הוא נרחב למדי, כאשר כל קבלן שיפוצים יכול לבחור תחום מסוים ולהתמקצע רק בו (לדוגמא: קירות גבס, עבודות עץ, ריצוף, צבע וטיח, איטום, אינסטלציה ועוד). כל קבלן שיפוצים מתמחה בתחום אחד או מספר תחומים; כדאי לוודא שאותו שיפוצניק ששכרנו ידע להעסיק מומחים בתחום הרלבנטי לפרויקט שלנו.