אודות עיצוב מטבחים ויותר

המטבח הוא חדר משמעותי ביותר בבית. למטבח תפקידים שונים בניהול המרכז המשפחתי או הזוגי; מסיבות אלו, על המטבח להיות אסתטי ויעיל. מלבד היות המטבח מקום עבודה, אחסון וסעודה, הרי שהוא משמש פעמים רבות גם כחלל אינטימי לניהול שיחה רצינית ומשמעותית, על כוס מיץ קר או משקה חם. בנוסף, כיוון שהמטבח מהווה חלק מחלל גדול יותר של סביבת מגורים, הרי שהוא חייב להתאים עיצובית ותפקודית לשאר חלקי בית.

מתי התחלנו לחשוב על עיצוב מטבחים?

כאמור, מטבחים מודרניים נתפסים כחלק אינטגראלי מהבית, בכל הנוגע בעיצוב פנים הבית. עיצוב פנים מהווה בימינו מרכיב בסיסי של עיצוב פנים; בעוד בימים עברו מראה המטבח היה נוצר באופן מקרי למדי על-ידי הפעילות היומיומית שבו, הרי שבימינו מושקעת מחשבה יתרה בתכנון החלל, כמו גם בבחירת מאפיינים עיצוביים מתאימים שישלטו בו. עיצוב המטבח מאפשר יצירת פינות ייחודיות המתפקדות ביעילות וכן מאפשרות מקום לשהייה נעימה של בני הבית ואורחיהם.

עיצוב מטבחים – קונספט ועוד

על עיצוב מטבחים להתבסס על קביעה של קונספט עיצובי שיהווה את המנח הבסיסי של האווירה אותה המטבח ישדר. ישנם בימינו מספר גישות לעיצוב מטבחים, כדוגמת – מטבח כפרי, מטבח בסגנון היי-טק ועוד. כל סוג וסוג משמש מסגרת ממנה נובעות ההחלטות העיצוריות השונות, החל מסוג השולחנות והארונות וכלה במיקומם המדויק של האובייקטים בחלל. למשל, כאשר מדובר בעיצוב מטבח כפרי, הרהיטים שיבחרו יהיה עשויי עץ ויהיו אלמנטים בסגנון פרזול "ישן" וצבעים חמים, כמו אדום וחום. מטבח בסגנון "טוסקנה", כדוגמא – בו יסודרו הרהיטים באופן כזה שייצור חלל חם ואינטימי. לעומת זאת, מטבחים מודרניים (כדוגמת מטבחים בסגנון הייט-טק), יעוצבו בשימוש בצבעים מטאליים, מתכת נוצצות ואלמנטים אחרים המשדרים חדשנות יחד עם מינימליזם. מטבח מודרני יאופיין בחללים ריקים, לעומת האינטימיות המאפיינת את מטבח טוסקנה.

עם קביעת הקונספט העיצובי, יש לתרגמו להחלטות מעשיות בשטח. אלו החלטות המקיפות את הפרטים השונים במטבח, החל בתכנון חלל האכילה וחלל העבודה, דרך בחירת הרהיטים וצבעי הקירות, וכלה בתאורה ואלמנטים דקורטיביים.

זהו עיצוב מטבחים

עיצוב מטבחים זהו תהליך שיש לתכנן מראש באופן מסודר, שהרי על ההחלטות להיות שזורות ושלובות האחת עם השנייה. ניתן לומר, שתהליך העיצוב הוא תהליך שיש לבצע באופן הוליסטי, ובמקום, לדוגמא, לרכוש שולחנות וארונות ורק אחר-כך לתכנן את התאורה, הרי שכדאי לחשוב על שניהם כבר בשלב התכנון – בדרך זו ניתן להגיע לעיצוב הרמוני שהו צבעי הרהיטים והאור יצרו יחדיו את האפקט הרצוי.